SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl
 

Będzie solarna rewolucja w Polsce

Janusz Sulisz; 2012-06-18 15:22; źródło: RzP

Zmiana prawa w Polsce od 1 stycznia 2013 r. sprawi, że wreszcie opłacalne będzie budowanie farm solarnych i elektrowni słonecznych - donosi "Rzeczpospolita". Gazeta twierdzi, że najbliższe lata spowodują wysyp w Polsce elektrowni słonecznych. Na razie jest tylko 6 takich solarnych farm o mocy zaledwie 1,12 MW. W Niemczech tyle energii daje jedna mała, słoneczna farma. Polska mocno zaniedbała pozyskiwanie energii ze Słońca, choć nasi sąsiedzi Niemcy czy Czechy dużo w to zainwestowały.Polska, która musi spełnić do 2020r. rygorystyczne wytyczne Unii Europejskiej, zwiększając produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Szansą jest tu właśnie energetyka solarna. Niestety ze wszystkich źródeł odnawialnych to właśnie energia pozyskana ze słońca jest najdroższa. Jak pisze "Rz" jest to do nawet 1000 zł za megawatogodzinę - dwa razy więcej niż na farmach wiatrowych.

Dlatego solary w nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii (oze) mają mieć najwyższe dopłaty - 2,85 zielonego certyfikatu w 2013 roku. Oznacza to, że producent energii dostanie 1017 zł za każdą megawatogodzinę wprowadzoną do sieci przesyłowej.

Jak podkreślają eksperci to spora zachęta do budowania tego typu elektrowni. Już w 2013 roku ich moc może mieć nawet 200 MW. "Rz" wylicza, że firma Amber Energia chce stawiać elektrownie za 50 MW. W zachodniopomorskim swoją siłownię chce mieć Si Power - ma powstać na byłym lotnisku.

Copyright © 2012 – 2016 Hollex Sat Systems