Raport: Musimy przestawić się na energię z wiatru i słońca

dodano: 2014-11-02 15:44 | aktualizacja: 2014-11-07 16:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: IPCC

panele słoneczne Negatywny wpływ człowieka na klimat jest oczywisty i stale rośnie, a skutki obserwuje się na wszystkich kontynentach. W przypadku zlekceważenia tego tematu, zmiana klimatu zwiększy prawdopodobieństwo wszechobecnych, poważnych i nieodwracalnych skutków dla człowieka i ekosystemu. Dostępne są jednak opcje pozwalające na dostosowanie się do zmian klimatu, a wdrażanie rygorystycznych działań zmniejszających zagrożenie może zapewnić, że negatywne skutki pozostaną w rozsądnych ramach, tworząc jaśniejszą i bardziej zrównoważoną przyszłość.Są to jedne z głównych wniosków sprawozdania opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Sprawozdanie to destyluje i integruje wyniki Piątego Raportu IPCC opracowanego przez ponad 800 naukowców, opublikowanego w ciągu ostatnich 13 miesięcy.

- Mamy środki, aby ograniczyć zmiany klimatu - powiedział Rajendra Kumar Pachauri, przewodniczący IPCC. - Rozwiązań jest wiele i pozwalają one na dalszy rozwój gospodarczy i ludzki. Wszystkim, czego potrzebujemy, jest wola do zmian, która - mamy nadzieję - będzie motywowana wiedzą i zrozumieniem nauki o zmianach klimatu.

Sprawozdanie potwierdza, że zmiana klimatu jest zauważalna na całym świecie, a ocieplenie klimatu jest jednoznaczne. Od lat 50. ubiegłego wieku wiele zaobserwowanych zmian jest bezprecedensowych od dziesięcioleci lub nawet tysiącleci. - Według naszej oceny, atmosfera i oceany uległy ociepleniu, ilość śniegu i lodu się zmniejszyła, poziom morza się podniósł, a stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło do poziomu nieobserwowanego od co najmniej 800.000 ostatnich lat - powiedział Thomas Stocker, współprzewodniczący grupy roboczej I IPCC.

Raport ten wyraża z większą pewnością niż w poprzednich raportach fakt, że emisja gazów cieplarnianych i inne antropogeniczne czynniki były dominującą przyczyną obserwowanego od połowy XX wieku ocieplenia.

Skutki zmiany klimatu były już odczuwalne w ostatnich dziesięcioleciach na wszystkich kontynentach i we wszystkich oceanach. Im większa działalność człowieka, tym większe ryzyko. Dalsza emisja gazów cieplarnianych spowoduje dalsze ocieplenie i długotrwałe zmiany we wszystkich składowych systemu klimatycznego, zwiększając prawdopodobieństwo rozległych i głębokich skutków mających wpływ na wszystkie warstwy społeczeństwa i świata przyrody, czytamy w raporcie.

Sprawozdanie jasno określa, że wiele zagrożeń stanowi szczególne wyzwanie dla krajów najsłabiej rozwiniętych i społeczności zagrożonych, biorąc pod uwagę ich ograniczoną zdolność do radzenia sobie. Ludzie, którzy są społecznie, ekonomicznie, kulturowo, politycznie, instytucjonalnie lub w inny sposób zmarginalizowani, są szczególnie narażeni na zmiany klimatyczne.

Rzeczywiście, ograniczenie skutków zmian klimatu podnosi kwestie równości, sprawiedliwości i uczciwości oraz jest niezbędne do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i eliminacji ubóstwa. - Wielu z tych najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne przyczyniło się i przyczynia się w jakimś stopniu do emisji gazów cieplarnianych - powiedział Pachauri. - Walka ze zmianami klimatu nie będzie możliwa, jeśli poszczególne społeczności będą realizować ich własne interesy niezależnie; można to osiągnąć tylko poprzez współpracę, w tym współpracę międzynarodową.

- Adaptacja może odgrywać kluczową rolę w zmniejszeniu tego ryzyka - powiedział Vicente Barros, współprzewodniczący grupy roboczej II IPCC. - Adaptacja jest tak ważna, ponieważ może być zintegrowana z dążeniem do rozwoju i może pomóc przygotować się do zagrożeń, w które już jesteśmy zaangażowani przez ostatnie emisje i istniejącą infrastrukturę.

Ale sama adaptacja nie wystarczy. Znaczne i trwałe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest w centrum działań mających na celu przystopowanie zmian klimatycznych. A ponieważ ograniczenie to zmniejsza szybkość oraz wielkość ocieplenia, zwiększa się również dostępny czas na dostosowanie się do konkretnego poziomu zmian klimatu - potencjalnie jest to kilka dziesięcioleci.

Istnieje wiele ścieżek pozwalających na znaczną redukcje emisji gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych kilku dekad niezbędnych do ograniczenia - z większą niż 66% szansą - ocieplenia do 2°C - celu wyznaczonego przez rządy. Jednak opóźnienie w realizacji dodatkowych ograniczeń do 2030 roku znacząco zwiększy technologiczne, gospodarcze, społeczne i instytucjonalne wyzwania związane z ograniczeniem ocieplenia w XXI wieku poniżej 2°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

- Jest technicznie możliwe, by przejść do gospodarki niskoemisyjnej - powiedział Youba Sokona, współprzewodniczący grupy roboczej III IPCC . - Ale czego brakuje, to odpowiednich zasad i instytucji. Im dłużej będziemy czekać, aby podjąć działania, więcej będzie kosztowało dostosowanie i łagodzenie zmian klimatycznych. - Sprawozdanie wskazuje, że koszty ograniczania są różne, ale że globalny wzrost gospodarczy nie będzie przez to mocno ograniczony. W scenariuszach biznesowych konsumpcja - proxy dla wzrostu gospodarczego - rośnie o 1,6-3 proc. rocznie w XXI wieku. Ambitne łagodzenie zmniejszy ten wzrost o około 0,06 p.p. - W porównaniu z bezpośrednim zagrożeniem wystąpienia nieodwracalnych skutków zmian klimatu, ryzyko ograniczania jest do opanowania - powiedział Sokona.

Te szacunki ekonomiczne kosztów łagodzenia nie uwzględniają korzyści z ograniczonej zmiany klimatu, ani nie uwzględniają licznych dodatkowych korzyści związanych ze zdrowiem człowieka, źródłami utrzymania i rozwojem. - Mamy trochę czasu zanim okno możliwości wykroczy poza 2°C ocieplenia. Aby wykorzystać dobrą szansę, by zostać poniżej 2°C i przy rozsądnych kosztach, nasza emisja gazów cieplarnianych powinna spaść o 40-70 proc. na całym świecie w latach 2010-2050 i spaść do zera w 2100 roku. Mamy taką możliwość, a wybór leży w naszych rękach - powiedział Pachauri.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Geotermia i źródła odnawialne
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...