Prognozy w branży fotowoltaicznej na 2015

dodano: 2015-01-12 14:27 | aktualizacja: 2015-01-12 17:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: IHS

solar_PV_www1 Podczas gdy 2014 był trudnym rokiem dla branży fotowoltaicznej (PV), to stanowił punkt zwrotny w rozwoju rynku. Zgodnie z nową białą księgą wydaną przez firmę IHS, popyt na fotowoltaikę rósł w dwucyfrowym tempie, głównie ze względu na politykę w Chinach i Japonii; jednak warunki dla dostawców pozostały nadal bardzo trudne.10 głównych prognoz na 2015 rok według IHS:

1. Światowe zapotrzebowanie na PV ma wzrosnąć w 2015 roku o aż 25 proc. IHS prognozuje, że z powodu trwających obniżek cen, popyt na instalacje PV będzie rósł w tempie dwucyfrowym z 16 do 25 proc., a łączna moc instalacji z 53 do 57 GW. Geograficznie największymi rynkami w 2015 roku ponownie mają być Chiny, Japonia i Stany Zjednoczone, a największe wzrosty odnotuje się w Chinach, USA i Indiach.

2. Rynek skoncentrowanej fotowoltaiki (CPV) ma doświadczyć przyśpieszonego wzrostu. IHS przewiduje ekspansję rynkową CPV począwszy od 2015 roku na poziomie 37 proc. do około 250 MW nowych instalacji. Instalacje systemów PV zarówno o dużej jak i małej koncentracji będą rozwijać się rocznie w dwucyfrowym tempie co najmniej do 2020 roku.

3. Rynek rozproszonej fotowoltaiki (DPV) w Chinach nie zachwyci, ale nadal będzie notować wzrosty. IHS prognozuje, że kraj ten będzie walczyć, aby osiągnąć swoje agresywne cele w tym zakresie. Jednak rynek dopiero zaczyna się rozpędzać; polityka i modele biznesowe pomagają przyspieszyć wzrost. IHS przewiduje, że instalacje DPV w Chinach wyniosą 4,7 GW w 2015 roku, co oznacza wzrost o prawie 20 proc. od 2014 roku.

4. Rynek instalacji magazynujących energię PV podłączonych do sieci wzrośnie trzykrotnie. Systemy te ewoluują od tradycyjnego i stosunkowo prostego systemu jednokierunkowego przepływu - od tradycyjnych wytwórców wielkoskalowych, poprzez linie przesyłowe i dystrybucyjne dla konsumentów, do coraz bardziej złożonych kombinacji małych, rozproszonych wytwórców i konsumentów na wszystkich punktach sieci elektrycznej. Roczne instalacje takich systemów wzrosną ponad trzykrotnie, osiągając 775 MW w 2015 roku.

5. Rynki wschodzące będą dojrzewać - Chile pójdzie w ślady RPA i osiągnie 1 GW zainstalowanej mocy PV. IHS przewiduje, że Chile będzie kolejnym rynkiem wschodzącym, po RPA, który przekroczy granicę 1 GW mocy z PV. Oprócz Chile, innymi nowymi rynkami wschodzącymi gotowymi do szybkiego wzrostu w 2015 roku będą Jordania, Filipiny i Honduras. Z kolei wielka niepewność wciąż otacza Meksyk, Brazylię i Turcję.

6. Monokrystaliczne technologie zwiększą udział w rynku. Mimo że rynek nie będzie zagrożony w najbliższej przyszłości przez monokrystaliczną dominację, IHS spodziewa się, że ten rodzaj instalacji będzie stale zyskiwał, korzystając z faktu wzrostu liczby instalacji dachowych, a także zwiększenia popytu na produkty o wyższej wydajności. IHS prognozuje, że udział monokryształów w światowej produkcji ogniw słonecznych wzrośnie do 27 proc. w 2015 roku, w porównaniu z 24 proc. w 2014 roku.

7. Systemy do 100 kW mają stanowić około 30 proc. instalacji na całym świecie. Według IHS, istnieje potencjał dla DPV zarówno na rozwiniętych jak i mniej rozwiniętych rynkach. IHS prognozuje, że systemy DPV, np. te 100 kW lub mniejsze, będą stanowić około 30 proc. światowych instalacji w 2015 roku (15,7 GW w porównaniu z 13,2 GW w 2014 roku). Największym rynkiem dla tych instalacji w 2015 roku będzie Japonia, gdzie DPV będzie stanowić prawie 70 proc. instalacji. Oczekuje się również, Stany Zjednoczone zainstalują więcej niż 2,2 GW DPV w 2015 roku.

8. W drugim kwartale 2015 roku brytyjski rynek użytkowego PV zostanie przystopowany. Dojdzie do nowej fali konsolidacji wśród wykonawców EPC. Wygaśnie brytyjski program motywacyjny, co będzie oznaczać koniec boomu dla instalacji tego typu i wywoła lawinę konsolidacji. W Wielkiej Brytanii w 2015 roku dominować będzie PV użytkowe (1,4 GW systemów gruntowych).

9. Trójfazowe falowniki łańcuchowe będą generować jedną trzecią światowych przychodów z falowników. Napędzany przez atrakcyjne ceny na kluczowych rynkach PV, globalny przychód z trójfazowych falowników łańcuchowych ma osiągnąć w 2015 roku ponad 2,2 mld dol. Szacowane dostawy tych falowników w 2015 roku przekroczą 15 GW (wzrost o 31 proc. od 2014 roku). Można spodziewać się wzrostów na ważnych rynkach, takich jak Chiny i Japonia, których łączne dostawy będą wynosić 7,6 GW całości.

10. Kalifornia stanie się w 2015 roku światowym liderem PV. IHS spodziewa się, że do końca 2015 roku Kalifornia, największy rynek energii odnawialnej w Stanach Zjednoczonych, osiągnie światowe przywództwo pod względem udziału w rynku wytwarzania energii z PV. Po kolejnym roku silnych wzrostów oczekuje się, że energia słoneczna obsłuży ponad 10 proc. rocznej produkcji energii elektrycznej w Kalifornii w 2015 roku. Ten poziom penetracji wypchnie Kalifornię powyżej innych wiodących światowych rynków PV, takich jak Niemcy i Włochy, pod względem udziału w ogólnej produkcji energii pochodzącej ze źródeł PV.

- Za sprawą fuzji, przejęć i bankructw baza dostawców konsolidowała dalej, ponieważ firmy borykały się z zadłużeniem i szybkimi zmianami w bazach ich klientów, z dala od tradycyjnych rynków - powiedział Ash Sharma, starszy dyrektor ds. badań dotyczących PV w IHS. - Wszystkie znaki wskazują na umocnienie ożywienia przemysłu PV w 2015 roku, nawet jeśli samo ożywienie pozostaje niezwykle kruche.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Przemysł i dostawcy
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...