Rimac Nevera najszybszym pojazdem elektrycznym na świecie

dodano: 2022-11-16 12:38 | aktualizacja: 2022-11-16 17:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: Rimac-Automobili.com

Rimac Nevera auto elektryczny samochód 360px Chorwacki producent elektrycznych samochodów Rimac, oficjalnie ogłosił rekord prędkości maksymalnej pojazdu elektrycznego Nevera, osiągając zawrotną prędkość 412 km/h, co daje różnicę 146 km/h w stosunku do najwyższej możliwej do zweryfikowania prędkości uzyskanej przez samochód Tesla Model S Plaid.

Rimac Nevera auto elektryczny samochód 760px


Rimac Nevera pobił rekord Tesli, stając się najszybszym pojazdem elektrycznym na świecie.
To prawda, że ​​niezwykła Nevera – już najszybciej przyspieszający samochód produkcyjny w historii, to dwumiejscowy hipersamochód o wartości 2,1 mln dol., a Tesla Model S Plaid to 5-miejscowe auto rodzinne o wartości 136 tys. dol.  To też istotna różnica!

Rimac przetestował Neverę na torze Automotive Testing Papenburg w Niemczech, gdzie odbył się wyścig z maksymalną prędkością. Tor ma długie, mocno pochylone zakręty, które otwierają się na dwie proste o długości 4 km, co czyni go jednym z niewielu miejsc na świecie, które są bezpieczne do tego rodzaju testów. W celu weryfikacji wyników zamontowano urządzenie pomiarowe oparte na GPS Racelogic V-Box.

Przebieg testowego przejazdu można zobaczyć na poniższym filmie:
Rimac Nevera ma moc
Czterosilnikowy układ napędowy generuje przerażającą moc 1914 KM (1427 kW) i moment obrotowy 2360 Nm, co sprawia, że ​​opony Michelin są w dużym stopniu czynnikiem ograniczającym przyspieszenie. Ogólnym problemem w przypadku elektrycznych aut z maksymalną prędkością jest przekładnia. Większość pojazdów elektrycznych, w tym Nevera, to pojazdy jednobiegowe zoptymalizowane pod kątem szybkiego przyspieszenia. Mają tendencję do przyspieszania przed najszybszymi samochodami z silnikami spalinowymi, gdy światła zmieniają się na zielone, ale brakuje im mocy później w porównaniu do sportowych aut spalinowych. 

- Jazda z prędkością 412 km/h oznacza podróżowanie z 1/3 prędkości dźwięku

– powiedział Miro Zrnčević, główny kierowca testowy i rozwojowy firmy Rimac.


Niestety nie można próbować jechać z taką prędkością Neverą, bo samochody klientów są ograniczone do 352 km/h przez blokadę.Prędkość 412 km/h Nevery jest zaskakująco bliska rekordowi prędkości pojazdu seryjnego, który obecnie posiada firma Shelby Supercars z USA. Jego SSC Tuatara została weryfikowalnie zmierzona przy 455 km/h. Ale w rzeczywistości prawdopodobnie nie jest tak dobrze. SSC ustanowił ten oficjalny rekord na krótkim torze startowym. SSC Tuatara jest jednym z niewielu samochodów spalinowych, które osiągnęły prędkość maksymalną znacznie przekraczającą 483 km /h.

 

Źródło: rimac-automobili.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...