Dożd TV z holenderską licencją

dodano: 2023-01-10 14:05
autor: RO | źródło: Obob.tv

Dożd TV Zakazany w Rosji i uznany za agenta zagranicznego kanał Dożd TV otrzymał koncesję na nadawanie w Holandii, co daje prawo do dystrybucji w całej Unii Europejskiej. Ostatnio rosyjski, niezależny nadawca utracił licencję łotewskiej Narodowej Rady ds. Mediów Elektronicznych (NEPLP).

Dożd TV


Uzyskanie koncesji w kraju UE prawdopodobnie pozwoli stacji Dożd TV dystrybuować swoje programy w sieciach kablowych wszystkich krajów UE, w tym także Łotwy.

Wcześniej stacja telewizyjna Dożd pracowała ze studia w Moskwie, jednak jej działalność została wstrzymana 4 marca 2022 r., kiedy w Rosji miała wejść w życie nowa ustawa o odpowiedzialności karnej za fałszywe informacje o Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Większość pracowników kanału opuściło Rosję wkrótce po przerwaniu transmisji.

Dożd wznowił nadawanie 18.07.2022 ze studia w Rydze na podstawie łotewskiej licencji, ale w grudniu nadawca został pozbawiony zezwolenia w następstwie licznych naruszeń, które obejmowały brak ścieżki dźwiękowej w języku łotewskim (co było wymagane zgodnie z warunkami uzyskania licencji i za co została nałożona kara finansowa), pokazanie Krymu na mapie jako część terytorium Rosji, a jeden z prezenterów telewizyjnych nazwał rosyjską armię "naszą armią" i być może w ten sposób wyraził dla niej poparcie.

Pozbawienie łotewskiej licencji wcale nie wstrzymało pracy Dożda. Nadawca zaczął ubiegać się o licencję w Holandii, gdzie już wcześniej tworzył swój kompleks studyjny i skąd planował rozpocząć emisję porannego bloku programowego. Utrata licencji na Łotwie nie wpłynęła na nadawanie satelitarne i internetowe w UE. Jednak ta sytuacja może negatywnie wpłynąć na wydanie łotewskich wiz dla pracowników Dożda. Jednocześnie poinformowano, że nadawca zamierza pozwać Łotwę do sądu za cofnięcie koncesji.

Dożd nadaje z satelity Astra 4A (4,8°E) na tp. B35 (12,380 GHz, pol. H, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S / QPSK). Jego program od 12 grudnia 2022 r. jest szyfrowany w systemie Viaccess.

Źródło: obob.tv
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...