Pierwsza morska turbina wiatrowa w Bułgarii do produkcji gazu

dodano: 2023-01-29 13:43
autor: Jan Borejko | źródło: Eolink

Eolink turbina wiatrak na morzu 360x Francuski startup Eolink, we współpracy z 15 europejskimi partnerami energetycznymi, do 2025 r. zainstaluje w Bułgarii pływającą morską turbinę wiatrową o mocy 5 MW.  Jest to część wspieranego przez UE projektu Black Sea Floating Offshore Wind (BLOW), którego celem jest rozwój zrównoważonych rozwiązań energetycznych.

Eolink france wiatrak turbina wiatrowa 760px


BLOW wykorzysta opatentowaną przez Eolink konstrukcję pływającej morskiej turbiny wiatrowej, która powinna rozwiązać istniejące problemy branżowe dzięki zastosowaniu 4 stalowych masztów zamiast jednego w celu rozłożenia naprężeń turbiny - cała konstrukcja jest o ponad 30% lżejsza. Według Eolink, jego turbiny mogą wytwarzać o 10% więcej energii, zmniejszając interakcje aerodynamiczne dzięki większej odległości między łopatami a masztami.
 
Zasada działania turbiny wiatrowej Eolink


Jednostka zostanie zaprojektowana do pracy z maksymalną wydajnością na Morzu Czarnym, co obejmuje wyposażenie jej w większy wirnik, dzięki czemu będzie mogła generować więcej energii w obszarach o słabym wietrze.

- Raport Banku Światowego 2021 wskazuje, że w Europie Południowo-Wschodniej istnieje ogromny potencjał techniczny, z oszałamiającą 166 GW pływającej energii morskiej na samym Morzu Czarnym, co odpowiada pięciokrotnemu zużyciu energii elektrycznej przez Bułgarię i Rumunię

- powiedział Alain Morry, CCO Eolink.

- Dzięki temu projektowi mamy nadzieję przyspieszyć rozwój offshore w całym regionie, w którym w Rumunii trwają już projekty morskiej energii wiatrowej.


Turbina wiatrowa Eolink zostanie wykorzystana do zasilania istniejącej platformy gazowej obsługiwanej przez Petroceltic, bułgarską firmę naftowo-gazową. To nowość. Istnieje już norweska Hywind Tampen - największa na świecie pływająca, morska farma wiatrowa, która również zasila produkcję gazu i ropy.

Z jednej strony zasilanie produkcji paliw kopalnych energią odnawialną jest mniejszym złem w porównaniu z konwencjonalnymi praktykami wiercenia lub spalania. A opracowanie nowego przykładu przemysłowego dla morskiej energii wiatrowej, który jest podobny do innych tradycyjnych gałęzi przemysłu, jest pozytywnym osiągnięciem. Można również argumentować, że wnioski wyciągnięte z procesu produkcji, instalacji i eksploatacji turbiny wiatrowej mogą w przyszłości przynieść korzyści większym farmom wiatrowym.

Z drugiej strony wydaje się to krokiem wstecz dla UE, która finansuje projekt dotyczący zielonej energii w celu pozyskiwania gazu i ropy, które zagrażają planecie.

Inna sprawa, że może to po prostu oznaczać etap przejściowy, zanim w pełni zależę od odnawialnych źródeł energii (OZE).
 

Źródło: eolink.fr
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Energia wiatrowa
Informacje
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...